Yüzeyler hızlı yayılan COVID-19’u kolayca transfer edebilir. Uzmanlar, yeni koronavirüsün yüzeylerde birkaç gün, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde üç güne kadar ve havada üç saate kadar yaşadığını tesbit etmişler. Ne yazık ki, virüslerin cep telefonlarda ne kadar kalıcı oldukları hakkında çok az bilgimiz var. Bu konuda çevre koşullar dahi büyük rol oynamaktadır.

Cep telefonlarımız birçok mikrop üzerine toplar

Cep telefonlarımız pratik olarak mikroplar için bir petri kabı gibidir. Nereye giderseniz gidin, telefonunuz sizinle birlikte ve onunla birlikte mikroplar da gelir. Bir araştırmaya göre 25 cep telefonunun üzerinde % 92’sinde bakteri dolu.

Dezenfekte edilmiş olan cep telefon ile yinede sosyal mesafenizi koruyun. COVID-19’u gözümüzün önünde bulundurursak, cep telefonlarımızı steril tutmamız gerekiyor.

Telefonunuzu günlük olarak dezenfekte edin

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, insanların düzenli olarak “sıkça dokundukları yüzeyleri ve nesneleri temizlemelerini ve dezenfekte etmelerini” önerir. Bu, cep telefonlar, bilgisayarlar, dokunmatik ekranlar ve uzaktan kumandalar gibi elektronik cihazlar için de geçerlidir.

Cep telefonunuza silinebilir bir koruyucu film yapıştırmanızı ve üreticinin temizlik ve dezenfeksiyon önerilerini takip etmelerini tavsiye ederler. Başka bir şey önerilmediyse, yüzeyleri dezenfekte etmek için alkol bazlı mendiller veya spreyler kullanın.

Cep telefonlarımızı temizlemek konusunda gevşeklik göstermiş olabiliriz. Ellerinizi yıkamanız ve dezenfekte etmeniz her ne kadar önemli ise, cep telefonlarınızı aynı şekilde dezenfekte etmeniz gerekiyor. Çünkü elimizde veya yüzümüze tuttuğumuz bu cihazlar kolayca kontamine olabilirler.

Cep telefonuzu nasıl dezenfekte edebilirsiniz?

Cep telefonunuzu dezenfekte etmenin iki yolu vardır. Telefonu su ve deterjanla veya izopropil alkollü mendillerle temizleyebilirsiniz. Dezenfekte ederken, girişlerdem sakının ve sonra mikrofiberle kurulayın.

Cep telefonun kılıflar nasıl temizlenir?

Cep telefon kılıfları farklı şekilde dezenfekte etmemiz gerekiyor. Kullandığımız telefon kılıflar plastik, silikon veya doğal deriden yapılmıştır. Örneğin, silikon bir iPhone kılıfınız varsa, Apple önce iPhone’u kılıftan çıkarmanızı ve ardından kasanın dışını ve içini hafif nemli, tüy bırakmayan bir bezle silmenizi önerir. Bu ipuçları diğer kılıflara da uygulayabiliriz.

Dezenfektanlar telefonunuza zarar verebilir mi?

Cep telefonların, ince oleofobik katmana sahipler. Bu tabaka parmak izlerin ve gres lekelerin kalmasına izin vermez, yağ itici bir malzemedir. Daha önce alkol bazlı dezenfektanların bu kaplamaya zarar verebileceği düşünülüyordu. Bununla birlikte, COVID-19’un yayılması, telefon üreticilerin dezenfektan kullanım hakkında tavsiyelerini revize ettiler. Bununla birlikte, Apple tarafından önerilmediği gibi, çamaşır su gibi kimyasalların çok agresif olduğunu ve ekrana zarar verebileceğini unutmayın.

Genel olarak, tüm üreticiler basınçlı hava ekipmanlardan uzak durmanızı derler. Bu, cep telefonun içine zarar verebilir.

Eldiven giyin ve ellerinizi yıkayın

Cihazınızı temizlemek için kimyasal madde kullanmak istiyorsanız eldiven kullanın. Cep telefonu kılıfından çıkarın. Kılıfınız deriden yapılmışsa ve ayrıca plastik, çelik veya kauçuk gibi malzemelerden yapıldıysa onu cep telefonunuzdan ayrı temizlemeniz gerekiyor. Kılıfı takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Dezenfekte işlemi bitirdikten sonra eldivenlerinizi atın ve ellerinizi dezenfekte edin. Elleriniz dezenfekte etmeseniz, dezenfekte olmuş telefonu tekrar kontamine ediyorsunuz.

Mağazamızı ziyaret edin ve her türlü yüzeye uygun yüksek kaliteli dezenfektanlarımızı kullanın ( logicchemie.com ). Mağazamızda hem ellerinizi hem de cep telefonunuzu koruyan doğru dezenfektanları bulacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *